2017. május 28., vasárnap

Fényképek a természet világából - Tavasz

Tavaszi kirándulásaim során örökítettem meg ezeket a növényeket, állatokat. Szinte minden túrám során találkoztam fotózni való példányokkal.
KÉPEK




















2017. május 6., szombat

Kullancs kiszedése

Ha Lyme folt alakul ki a kullancs csípése következtében, azonnal forduljunk orvoshoz!
Itt a tavasz, fel kell rá készülnünk, hogy kullancsot találunk magunkban. Nem csak a fűből, földről, de fentről a fákról is ránk kerülhet ez a parazita. Több betegséget is terjeszt, ezért aki gyakori természetjáró, legjobb ha védőoltással csökkenti az esélyét a komplikációknak. De, mit tegyünk, ha már bennünk van a kullancs? Nos, csak tavaly 3db-ot szedtem ki magamból, mindhármat sikeresen.
Nem ragozom, a lényeg a következő: A bennünk lévő kullancsnak a szívószerve, szájszerve (ezt nevezzük a kullancs "fejének") kerül a bőrünk alá, a kinn maradó rész a kullancs teste! Nos, itt a legfontosabb rész: A kullancs kinn lévő testét NE NYOMJUK ÖSSZE, mert ebben találhatók a kórokozók, a betegségek. Tehát, ha a kullancs testét összenyomjuk, akkor a testében levő kórokozókat a szívószervén át a bőrünk alá préseljük, a bőrünk alá nyomjuk bele! Szóval. ne tekergessük, ne piszkáljuk, ne tegyünk rá kenőcsöt... Akkor mit tegyünk? Patikában kapható kullancskiszedő csipesszel- aminek a végén található tizedmilliméternyi összeérintkező felület- a teste alatt, közvetlen a bőrünknél fogjuk meg a parazitát, és fokozatos, határozott húzással húzzuk ki magunkból. A csipeszek közül árulnak alkalmatlant is, mert akkora felületen ér össze a felülete, amivel a kullancsot megfogva a testét tudjuk csak összenyomni. Ezt ugye meg nem akarjuk, a fent leírtak miatt! Szóval érdemes a drágább, de biztonságosabb csipeszt megvenni.
Tehát:
Fertőtlenítsük a kullancs kiszedő csipeszt.A csipesszel a kullancsot a lehető legkevesebbet piszkáljuk, és véletlenül se nyomjuk meg. Válasszuk szét a környező haj-és szőrszálakat, majd kicsit húzzuk meg a bőrt.A kullancsot a feji részénél, a bőrhöz legközelebb fogjuk meg.Húzzuk felfelé óvatosan, de határozott mozdulattal, úgy, hogy a bőr is szépen felemelkedjen. Ekkor a kullancs a húzás hatására elengedi a bőrt.Ha így is makacsul kapaszkodik, akkor se tekergessük, és semmiképp ne nyomjuk meg a testét! Elengedés nélkül finoman húzzuk tovább.Ha végre sikerült kiszedni, akkor fertőtlenítsük a csípés helyét, majd a kezünket is, sőt ne felejtsük el csipesz fertőtlenítését sem.
Cérnaszállal is ki lehet venni, bár ez babra munka, de megoldható így is.
Videó a kullancs kiszedéséről:
KULLANCS KISZEDÉSE CSIPESSZEL és CÉRNÁVAL
Nyilván sokan nem merjük a védőoltások ellenére sem saját kezűleg kiszedni, ez esetben bátran menjünk be akkor az ügyeletre, ahol az orvos majd kiveszi belőlünk.
Még érdemes figyelni szervezetünk reakcióit: bőrelváltozást, Lyme-foltokat, lázat, stb. Ilyen esetben is mielőbb keressük fel az orvost.





Lyme-folt

Kullancs, Lyme-folttal


2017. május 3., szerda

Miske-szikla


Mivel ezt a helyet a Király-kút túrámmal együtt néztem meg, annak folytatásaként fejeztem be.
A Király-kút pihenőhelytől végighaladva, egy kanyarral visszafordulva, átkelünk a Lovasi-Séden, majd balra fordulunk. Közel járunk Felsőörshöz, talán pár száz méterre. Információs táblánál jobbra térünk, egy kis csapáson be az erdőbe. Itt haladunk felfelé, jobbra tartva, majd kibukkanunk egy mezőre, amin átkelve a "Miske-szikla" feliratú tábla mutatja, merre folytassuk tovább az erdőben az utunk. Pár tíz méter után egy kis tisztásra érünk, ahol az évszám szerint egy 1912-es kereszt magasodik. Innen már csak pár méterre lesznek a fa-lépők, amin lejutva elérjük a Miske-sziklát. Egy fehér színű , élén álló alakzat, ami felett ellátni a dombokig.
Ez így magában nincs egy órás célpont, én ezért adtam hozzá a Király-kúthoz. Viszont, ha csak rövid időnk van délután, akkor érdemes megnézni külön is ezt az érdekes látványosságot!


Videó itt:
Miske-szikla

KÉPEK


















Sziklás mászás-Kopasz-dombi tereptúra

Immáron harmadjára tettem meg ezt a tereptúrát, ezért az útvonalat és térkép mellékletet megtalálhatjátok itt:
Sziklás mászás első tereptúra

Ezúttal is Csopakot elhagyva, a 73-as út bal oldalán, a Malom Csárda után vettem be magam az erdőbe és másztam fel a fenyves, illetve lombhullató erdőben. Állandó koncentrációt, kapaszkodást, stabilitás igényel. Felérve a tetejére, a Nosztori kanyar felé "néző" hatalmas sziklás köves részen pedig leereszkedtem.

Most tavasszal azonban, mint máshol, itt is teljesen más arcát mutatja a természet. A sziklák is szinte "kizöldelltek", máshogy festettek.
Illetve, mellékelek egy összefoglaló videót is, hogy mi vár Rád, ha úgy döntesz, megismernéd ezt a helyet.
Videó itt:

Kopasz-domb mászás

Ezt a túrát nem ajánlom első túrázóknak, illetve csak saját felelősségre vállalkozz rá, mivel itt nincs segítség, ha összezúzod magad vagy kitöröd a lábad!
Képek a túráról

Nosztori-völgy látképe a szikla tetejéről


Indulás lefelé, a szikla mellett


Lefelé ereszkedtem, itt csak a fotó kedvéért fordultam felfelé.

Szép kis kövirózsák a sziklákon

Felfelé....

...és lefelé  nézve!

Itt talán érzékelhető a kb. 45 fokos dőlésszög, éppen a kőfolyás résznél. Vigyázz, hogy hová lépsz, mert lesodródhatsz a kövekkel együtt vagy a bokád töröd!

Mohapárnák az alsóbb részeken...

Leértem!

Alul kissé dzsungelszerű rész, a csopaki Séd patakkal és hatalmas fákkal.

Király-kút tavasszal

Király-kúti pihenőhely
Mivel az év elején, télen már megjártam ezt a kirándulóhelyet, így az útvonal leírást most mellőzöm, ide kattintva lehet róla tájékozódni:
Király-kúti pihenőhely
Most, a tavasz közepén viszont teljesen más arcát mutatja meg a hely. Szinte él az erdő, ezerféle madár, rovarok, kisebb-nagyobb emlősök mindenfelé. A zöldben pompázó növényzetről majdnemhogy a  dzsungel jut eszünkbe. Érdemes megjárni most, akár családdal is, a kalandvágyóbbaknak felmenni a patak túloldalán meredező sziklákhoz.

Friss videó a Király-kúti patakról és környékéről:
Király-kúti kirándulóhely
Beszéljenek a képek!







A Király-kúti forrás