2023. június 12., hétfő

Fehérvárcsurgó


 
A vértesi panoráma kaland után hazafelé, még beugrottam megnézni a fehérvárcsurgói kastélyt, illetve a víztározót is.

A kastély története

Az eredetileg a Perényi család birtokában lévő területre egy kis barokk kastéllyal együtt 1834-ben szerzett zálogjogot a Károlyi család, majd 1854-ben végleg a tulajdonukba került a birtok.

A kastély építése annak a Heinrich Kochnak a tervei alapján történt, aki az angol klasszicista stílusú pesti Károlyi-palota átépítését is végezte. Az egészen 1858-ig elhúzódó, nagyszabású építkezés végül is 1844-ben kezdődött Ybl Miklós felügyeletével. Az épület ekkor kapta meg jellegzetes U alakú formáját.

A kastély építtetője a magyar történelemben jelentős szerepet játszó Károlyi-család egyik kiemelkedő tagja, gróf Károlyi György (1802-1877) volt, Széchenyi István gróf egyik legközelebbi barátja, a Magyar Tudományos Akadémia társalapítója.

A II. világháborút követően a kastélyt államosították, majd a Fővárosi Gázművek üdülőként hasznosította. 1949-ben görög gyerekek menekültotthonának jelölték ki, majd azok elköltözése után magyar állami nevelőotthonként működött 1955-től 1979-ig.

A kastély rendszerváltás utáni története is érdekes, mivel az omladozó, igen rossz állapotban lévő kastély használati joga 1997-ben visszakerült a Károlyi családhoz, a Károlyi József Alapítványon keresztül, a tulajdonjog pedig maradt az államnál. A vagyonkezelésre gróf Károlyi György később egy részvénytársaságot is létrehozott, az állammal közösen folytatódott a műemlék renoválása.

 

A víztározó ismertetése

A tározó Fejér megyében, a Bakony hegység keleti peremén Kincsesbánya és Fehérvárcsurgó községek külterületén épült meg. A megépült létesítményeket 1972-ben helyezték üzembe. A tározó létesítésének eredeti, elsődleges célja a Gaja patak alatti alábányászott terület védelme a vízbeszivárgások ellen, másodlagos célja az árvízi csúcsértékek csökkentése volt. A bányaüzem bezárása miatt jelenlegi elsődleges hasznosítási feladata az árvízcsúcs csökkentés. A további hasznosítási feladatok a mezőgazdasági vízszolgáltatás, a sporthorgászat, a strandolás. A völgyzáró gát az eredeti Gaja meder 20+280 km szelvényében, az oldaltöltés az új Gaja meder 21+485 km szelvényében épült meg. A tározó 149,00 mBf.i üzemvízszinten 140 ha területű és 5.25 millió m3 térfogatú. A 154 mBf-i árvízszinten a területe 223 ha, és a térfogata 14.25 millió m3.

A völgyzáró gát az eredeti Gaja meder lezárásával épült a középkori gát maradványainak a helyén. A bánya felé elszivárgó vízmennyiség csökkentésére elkészült a tározó fenékszigetelése és az ehhez csatlakozó vízzáró fal. A tározó keleti oldalán található nyereg lezárására épült egy tört tengelyű, homogén földgát, oldaltöltés. A fenékleürítő műtárgy négy részből áll: vízkivételi csőtagból, aknából, közbenső csőtagokból és a csillapítómedencéből. A többfeladatú műtárgy feladata üzemi körülmények között a víz szabályozott leeresztése az új Gaja mederbe. Az árvízi túlfolyó a tározó vészkiömlője, ami a tározó Rákhegyi melléköblözete és az új Gaja meder között helyezkedik el. A vízelvezető csatorna a vízleeresztő műtárgytól a régi Gaja mederig tart, tulajdonképpen ez a Gaja új medre. A tározóban található időszakos szivattyúállás szerepe, hogy az itt felállított szivattyúkkal a Gaja alsó szakaszának vízpótlásához szükséges vízmennyiséget akkor is biztosítani lehet, ha a tározó vízszintje 146,00 mBf szint alá esik.

KÉPEK a kastélyról és a víztározóról











ÉS a víztározó, melynek egy szakaszán a Kéktúra is vezet....












Kellemes kikapcsolódást Fehérvárcsurgón!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése