2022. július 7., csütörtök

Vértes - Vitányvár túra




A túrát a Természetjáró leírása alapján tettem meg, kiindulópont: Birka Csárda (zárva) az 1-es főút mellett Tatabánya és Bicske között. A csárda előtt nagy aszfaltos parkoló.

A részletes útvonal és leírás tehát megtalálható a honlapjukon, itt:
Egy romantikus várromhoz a Vértes vadonján át

Szép útvonal, mely során lakott települést nem érintünk. Pár kisebb pusztán, majorság mellett elhaladunk,de 99%-ban a természetben vezet utunk.

Beszéljenek a képek inkább.

Kiindulási pontunk a Birka csárda melletti aszfaltozott parkoló.



Csákányospusztát elhagyva, réteken, majd  régi üdülőházak mellett haladunk



A Csákányospusztai kulcsosház, ezután már beveszünk az erdő mélyére....



Felfelé a Körtvélyesi-kilátóhoz. A felső szintről jól látható Tatabánya és a Gerecse. Még a turul szobor is kivehető távcső nélkül- már aki tudja hol keresse!






A kilátótól visszatérünk az erdőbe, majd nemsokára a körtvélyesi régi temetőhöz érünk. Honvéd sírok is találhatók itt, az 1945-ös végnapokra emlékeztetőül.

"

A feljegyzések által először az 1800-as évek elején említett temetőben nemcsak a szomszédos Körtvélyespuszta, hanem pár környékbeli település – Csákányos-, Szt. Tamás és Kapberekpuszta – magyar- és németajkú lakói is nyugszanak. Noha a Vértes vidékén a II. világháborúig rengeteg német származású (jelentős részben a Feketeerdő vidékéről ide települt) ember élt, és a sírköveken is találunk erre utaló neveket, az 1930-as években az akkor közigazgatásilag Bánhidához tartozó Körtvélyespuszta mind a 96 lakosa magyarnak vallotta magát.

Az erdei temető előtt áll még hét magyar katona síremléke, mint ahogy túránk során máshol is felfigyelhetünk majd egy-egy katonasírra. Ennek az az oka, hogy a II. világháború végén a Magyarország területét érintő harcok közül itt zajlott az egyik legádázabb, a Vörös Hadsereg III. Ukrán Frontja ugyanis 1944 decemberében Bicske felől kiindulva a Vértesen át zárta be a Budapest körüli ostromgyűrűt. Ezt később a Hitler által erőddé nyilvánított főváros védelmére nyugat felől érkezett német csapatok errefelé próbálták áttörni, úgyhogy a Zámoly-Bicske-Szár vonalon különösen elkeseredett összecsapásoknak volt szomorú tanúja az erdő."







Körvélyespuszta pár házikója között haladunk....



Ide nem vezet jelzett út, a túraleírás alapján a vállalkozó kedvűek megkereshetik: Gráciák bérce. Ez egy kilátóhely a Vértesben. A sziklák között ereszkedünk aztán lefelé, vissza a jelzett útra.




Úton a Vitányvár felé, még Rockenbauer Pál emlékfáját is felfedezhetjük...





Vitányvár romjai között. Őszintén szólva, rendkívüli omlásveszély!!! , ahogy több fal is kőtörmelékként fekszik már csak a területen... CSAK egyéni felelősségre  közelítsük meg!!






A vártól visszafelé szinte végig erdőben, a Mária-szakadék sziklái és szurdoka egykori vízesésekre emlékeztetnek.





A Mária-szakadék






A Mária-szakadék alján, a Csákányosi turistaház előtt újra becsatlakozunk a K+ jelzésbe, és mostantól azt követve a már ismert útvonalon, Csákányospusztán keresztül gyaloglunk vissza túránk kiindulópontjához, a Birka csárda parkolójához.



A túra ideje nekem 4,5 óra volt, a távolság amit megtettem kb 15 km.
            
               Jó utat mindenkinek!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése