2021. szeptember 7., kedd

Mecsek - Jakab-hegy túra

 A túrát a Kirándulástippek leírása alapján tettük meg, melyet részletesen leírnak a honlapjukon.

Elérhető itt:
Jakab-hegy túra

Nagyon tetszett ez a változatos mecseki terep és táj. A kilátóhelyek lenyűgözőek, a felfelé vezető kanyargós-szerpentines ösvény is hangulatos. Szeptember elején jártam végig, a források - egy kivételével - ki voltak száradva, apadva. Beszéljenek a fotók tehát a Jakab-hegy csodás vidékéről....


Az Éger-völgyi parkerdő bejáratánál lévő parkoló Pécs Magyarürög nevű városrészében. Innen indul a körtúra a Nyugati-Mecsek legszebb kirándulóhelyén:


Az erdőbe lépve lenyűgöző bükkfához érünk, melynek a gyökérzete teljesen ránőtt a turistaút szélére:


Az Éger-völgyi-tó:



Az Éger-völgyi tisztás, ahol pihenőhelyek és egy kilátó található. A kilátóról azonban korlátozott a kilátás....







"A Piros ∆ jelzésű ösvény enyhén emelkedve kanyarog tovább a Jakab-hegy déli oldalában, majd lassan északnak fordul, ligetes tölgyerdőben, később gyönyörű fenyvesben túrázunk. A Panoráma útnak is nevezett útvonalról nem zavartalan a kilátás, néhol azonban le lehet látni a hegyről a Mecsekaljára."






A Babás-szerköveknél.

"A Babás szerkövek bizarr, vörös homokkő sziklái túránk egyik legszebb pontja, egyesek szerint nevének eredete a pogány magyarság korából maradt ránk, a szerkő jelenthetett szent követ vagy áldozati helyet. A monda szerint pedig két dölyfös, egymással versengő család lakodalmas menete vált itt kővé, mert nem voltak hajlandóak egymás útjából kitérni. Mindenesetre a kilátás parádés a mecsekaljai kis falvakra, Cserkútra, Kővágószőlősre."










A Millenniumi (Jubileumi) -keresztnél, majd fel a Jakab-hegy tetejére.....







Zsongor-kőnél.

"A rendkívül meredeken a mélybe szakadó kiszögellést korlát védi. A panoráma leírhatatlan, jó időben a horvát hegyeket is láthatjuk, lábunk alatt Kővágószőlős és Cserkút. A védett vörös homokkő alakzat nevét a legenda szerint egy Zsongor nevű fiatalemberről kapta, aki kedvesével együtt inkább a mélybe vetette magát az őket üldöző török csapatok elől, mintsem a fogságot válassza."









Pálos-kolostor romjainál....
A magyar alapítású pálos rend kolostorának romjai jó 2 m magasságban maradtak fent, köszönhetően a folyamatos állagmegóvási munkálatoknak. Az eredetileg gótikus kolostor több ízben is elpusztult, a jelenleg látható falak nagy része a XVIII. századi újjáépítés eredménye.






A Farkas-forrásnál csordogált némi víz, itt tudtam vételezni. Amíg megettem egy szendvicset, addigra tellett meg a kulacsom a csordogáló forrásvízzel.....








A csodálatos Éger-völgyön át ereszkedtem vissza a kiindulóhelyemre.....









Jó utat a túra végigjárásához!!!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése