2018. április 12., csütörtök

Révfülöp - Fülöp-hegyi kilátó

2001-ben épült, őrtoronyra emlékeztető bástyaszerű kilátó. Révfülöpön a Kilátó utcán fel lehet menni egy 2-3 autónak kialakított parkolóba, én is itt hagytam az autót. Innen előbb egy kőfal melletti csapás, majd folytatásként egy erdei lépcsősor vezet fel a kilátóhoz. Előtte romos épületeket találunk, ami lassan az enyészeté lesz... A 276 méteren álló kilátó épületében spirális lépcsősor kanyarog fel, szintenként kis kilépő teraszokkal. Fentről a Balatont és jobbra a tanúhegyeket láthatjuk. Érdemes beiktatni, ha van egy óra szabadidőnk! A fotók végén két térképet mellékeltem, segítségképpen.
KÉPEK!


Révfülöp, Kilátó utca, parkolóhely. Itt hagytam az autót, innen gyalog indultam fel.

Indulás felfelé, a kőfal mentén


Tovább az erdei lépcsősoron


A kilátó előtt két, elhagyott épület áll. Lassan az enyészeté lesz...


A Fülöp-hegyi kilátó, 276 méteren.



Kis kilépő teraszokra tudunk kimenni, minden fordulóban. Itt, még a kilátó közepénél járunk csak...

Balatoni panoráma a kilátó tetejéről.


A kilátó felső teraszáról tekintünk jobbra! A tanúhegyek látványos formái néznek ránk vissza!


Piros nyíl: A kilátó utcai parkoló helyet mutatja. Innen gyalog indulunk felfelé.


2018. április 11., szerda

Kővágóörs - Kőtenger

Köveskál felől érkeztem. Közvetlen a falu határában  fekszik ez a látványosság, ami ugyan kisebb mint a szentbékkállai testvére, de ezt is érdemes megnézni. Idézem a Balcsi.net oldalán található leírást:
"

A község egy ritka geológiai képződményen, a pannon kori tenger megkövesedett homokturzásán épült. A követ évszázadokon keresztül bányászták, kiváló malomkő készült belőle, innen ered a község nevének “kővágó” előtagja. A honfoglaláskor a terület az Örs nemzetség szállásterülete, innen a település nevének második része. A község területéhez középkori elpusztult falvak tartoznak, ma is látható templomromokkal: Ecser, Sóstókál, Kisörs.
A Révfülöptől 3 km-re északra fekvő Kővágóörs kedvelt kirándulási célpont, a község keleti szélén kezdődik földtani nevezetessége, az ún. Kőtenger. Eredete: vulkanikus utóműködés során ezen a területen hévizes források törtek fel a föld mélyéből, s ez kemény kőhalmazzá ragasztotta össze az itteni fehér homokot. Az előttünk elterülő gyönyörű Káli-medencét ez időben szinte beterítette a Kőtenger sziklasokasága. Azóta a sziklák nagy részét kibányászták és csak néhány szép sziklaképződmény maradt meg mutatóban, védetté is nyilvánítva.
A kies Káli-medence a nevét a honfoglaló magyarok bírájáról, Kál horkáról kapta. Ez a vidék volt a Kál nemzetség szálláshelye, nevük a mai napig megőrződött a környékbeli települések nevében.
E község határában, Szentimre-puszta mellett tűnnek fel a legszebb sziklaképződmények. Némelyik ház nagyságú és fantasztikus formákat mutat. A terület védett, így ezt a kőtengerrészt már nem fenyegeti a széthordás veszélye.
A pannon beltenger egykori turzásait, kvarchomokrétegeit kovás kötőanyag cementezte össze. A rendkívül kemény kavarchomokkőtömbök ellenállnak a felszíni pusztításnak. Mint valami megkövesedett nyáj, úgy sorakoznak a tömbök Kővágóörs és Szentbékkálla közelében."
KÉPEK




                                           














2018. április 10., kedd

Mindszentkálla - Kopasz-hegy

A Káli-medence egyik legszebb panorámája tárul elénk a 302 méter magas Kopasz-hegyről. A főutcán, a Petőfi Sándor utcán érkezünk, majd a községháza és a bolt között kanyarodunk a templom elé, itt le tudjuk tenni az autót. A Kékkő tanösvény egyik állomása és ivókút is van itt. Én innen indultam felfelé, egy szűkebb utcán, a Rákóczi utcán, a kőfal mentén. A kőfalat elhagyva balra térünk rá a csapásra. Tegyünk egy kitérőt a füves domboldalon található Kisfaludi templomromhoz, amit 1335-ben említenek először az írásos emlékek. Kevés megmaradt falmaradványt találunk, innen is szép már  visszanézni a községi templomra. Felfelé folytatjuk utunkat, egy töltésszerű keskeny csapás egyre meredekebben emelkedik, míg végül elérjük az erdőt. Nézzünk vissza többször, szép látványban lesz részünk, ahogy távolodunk a falutól. Az erdőbe érve, jobbra kanyarodunk és elérjük a romos lépcsősort. Ez visz fel a Kopasz-hegy tetejére. Mi többször megálltunk pihenni, de végül megérte felérni. Csodás panoráma a Káli-medencére, és a tanúhegyek irányába is. A zászló mellett leülve megpihentünk és élveztük a szabadság érzését. A sziklás, cserjés hegytetőn sétálgattunk kicsit, majd ugyanarra mentünk vissza. A lefele menet ugyanannyira megdolgozta az izmainkat, lábainkat.
Kihagyhatatlan élmény, 1 óra alatt meg lehet járni pihenőkkel is.
KÉPEK

A templom mellől indul utunk...


Kisfaludi templomromoknál...



Útban felfelé a keskeny töltésen!

Elérkeztünk a végeláthatatlan lépcsősorhoz...




A Kopasz-hegy tetején

Mindszentkálla felett! Előttünk a Káli-medence






Indulási pozíciónk helyét a piros nyíl mutatja. Petőfi Sándor utcán a bolt és a községháza között, a templom mellett!

Felfelé a Kopasz-hegyre!