2017. április 23., vasárnap

Csillagászati bemutató

Dr. Szabó Róbert csillagász bemutatóján vehettünk részt a csopaki csillagvártánál. A több mint 100x-os nagyítású távcsővel megnéztük a Naprendszer legnagyobb bolygóját, a Jupitert és holdjait. Teljesen kivehető volt a gázbolyón több sötétebb sáv, illetve a közelében elhelyezkedő csillagok. A távcsőbe figyelve jól láttuk azt is, ahogy a Jupiter "kikúszik" a látószögből, azaz érzékeltük ahogy forog a Föld.
A csillagászati távcső látképét több tényező is befolyásolja, mint például a távcső és levegő hőmérsékletkülönbsége (Ezért az autóból kipakolva még hagytuk a levegőhöz "hozzáhűlni" a távcsövet), illetve a környezet fényhatásai (Legideálisabb megfigyelést fény nélküli, koromsötét helyekről tudunk végezni).
Megtudhattuk többek között, hogy a csillagok vibrálását felhőzet, nagy erejű szél okozta légköri zavarok, hőmérsékletkülönbségek okozzák.
A közismert "Göncölszekér" a Nagy Medve csillagkép legfényesebb része, s a "szekér" szárának középső pontját tulajdonképpen nem is egy, hanem több csillag alkotja (ezt is csak távcsővel látjuk).
Bemutatásra kerültek a csillagképek, csillaghalmazok és a legfényesebb csillag, a Szíriusz (Napot leszámítva). Köszönjük ezt az érdekes ismeretterjesztő bemutatást!
Dr. Szabó Róbert csillagász a csillagászati távcsövet állítja be. Hagyni kell hozzáhűlni a környezet hőmérsékletéhez, mert akkor ad pontos képet.



Naprendszerünk legnagyobb bolygója, a Jupiter bemérve!




Teljes sötétségben a fénylő Jupiter



Naprendszerünk bolygói

2017. április 19., szerda

Zádor-vár Pécselyen


A Zádor-vár vagy Himfy-vár jelentős maradványai a Balaton-felvidék zöldellő lankái között terül el a csupán néhány utcából álló Pécsely község közelében. Autóval Pécselyről egy kátyús, murvás úton egészen fel tudunk menni a vár alatti pihenőhelyig, ami a vízmű mellett található. Padok, asztalok és 1-2 autónak van parkolási lehetősége itt. Innen kb 10 perc alatt, a dombot megkerülve érünk fel a romokhoz, meredek beton és fa lépőkön. Mára kevés falmaradványt találunk, illetve egy kilátót, amire jelenleg tilos felmenni, az alsó létrája is le van szakadva. Összességében ez egy rövid, kb fél órás vár-rom látogatás, más nagyobb program kiegészítéseként érdemes beiktatni, vagy ha csak egy kis rövidke szabadidőnk van a nap folyamán.
Bővebb leírás a vár történetéről itt:
Zádorvár romjai


A vár tövében található Vízmű melletti pihenőig fel tudunk menni autóval, itt padok, asztalok is vannak. Innen kb 10 perc a Zádor-vár romjai.


Jelzett úton

Beton és fa lépőkön felfelé a romokhoz

Fenn a domb tetején, a vár romjai.




A kilátóra jelenleg nem lehet felmenni, az alsó lépcső le is van szakadva







2017. április 17., hétfő

A mencshelyi Halom-hegy

2015-ben építették újjá a 399 méteren álló Kossuth-kilátót, ahonnan csodás panoráma nyílik a Balatonra és a tanúhegyekre, illetve észak felé a Kab-hegyre. Mencshelyről autóval érkezve egy murvás úton egészen a hegy lábáig tudunk jönni, ahol parkolóhelyen hagyhatjuk gépjárművünket. Innen elindulunk a hegy lába felé, majd balra a kékkel és pirossal jelzett úton az erődbe térünk a tanösvényre. A parkolótól a csúcson található Kossuth kilátó kb 1 km-re van, oda-vissza bő egy óra alatt megtehető a túra. Azért nevezték el Kossuth Lajosról, mert a hegy alatt északra fekvő Mencshely községben rejtőzködtek Kossuth gyermekei és felesége 1849-ben.
A terep változatos, van ahol szélesebb erdei úton, van ahol meredekebb, bazaltos sziklás részen kell menni.  Érdemes a kúp közepébe is bemenni, ahol fahídon állva a vulkán kürtőjében találjuk magunkat. Innen továbbmenve, már csak pár perc a kilátó, ami a csúcson, nagy tisztáson van felépítve. Itt látjuk még a vulkán időfalat, amin a tanúhegyek millió éves kortáblázatát tekinthetjük át. Lábunk előtt fekszik bazaltkövekből kirakva a Balaton installációja, mögötte köveken szemléltetve, arányosan a Balaton-felvidéki tanúhegyek. A tisztás déli irányába sétálva információs táblák és szabadtéri színpad található, illetve egy régi pince kültéri asztalokkal, tűzrakóhellyel. Könnyed, kalandos túra családok, gyerekek számára is.


Videó a Halom-hegyről:
Halom-hegyi bemutató videó





Az erdőbe érve, balra térünk a jelzett úton

A tanösvény és a Halom-hegy leírása

Néhol bazaltköves az út

Vulkán installációk


Fahídon a kráterben

Benn a kráterben

A 399 méteren álló Kossuth-kilátó és a bazaltkövekből kirakott Balaton makett

Vulkán időfal, rajta a balatoni tanúhegyek koraival


A balatoni installáció a kilátóból nézve

Nyugati panoráma, távolban a tanúhegyek

Romos pince

Pihenőhely, tűzrakóval

Hegy lábánál murvás parkoló, onnan gyalog kb 1 km a csúcson levő Kossuth-kilátó


2017. április 7., péntek

Újra nyitva a sajkodi Őrtorony kilátó

Nem sikerült a kilátórombolók terve, az alábbi linkre kattintva olvashatjuk a teljes cikket az újra nyitva álló kilátóról:
Újra nyitva a kilátó


Látkép az Őrtorony kilátóból

2017. április 5., szerda

Kőris-hegyi kilátó és Odvaskői-barlang

Bakonybél melletti Odvaskő-hotel parkolóban tettem le az autót , s innen indultam neki gyalog a Bakony legmagasabb hegyének, a 709 méteres Kőris-hegynek a felfedezésére. Az úton átkelve, meredek falépőkön kell felmenni először, hogy aztán széles erdei úton kezdjük meg viszonylag hosszú gyalogtúránkat. Gigantikus kőrisfák magasodnak fölénk, közöttük kis apróságnak érezzük magunkat. Piros jelzést követünk, végig ki van jelölve az útvonal. Jó 15 percnyire jobbra "T" és Omega jel jelzi az Odvaskő-barlang irányát, errefelé tértünk le megnézni a látványosságot. Legrégebben ismert barlangjaink közé tartozik (bakonybéli apátság alapítólevele, 1037). 20 m hosszú, 8-10 m széles és 3-4 m magas, csarnokszerű üreg.
Videó a barlanghoz érkezésről és a barlangról itt:
Odvaskő-barlang VIDEÓ

Innen visszamegyünk a fő útvonalra és folytatjuk utunkat felfelé. Figyeljük a jeleket, jó egy óra után kiérünk egy szerpentines autóútra (Bakonybélből indul), amin nem muszáj felszerpentineznünk, hanem a második kanyarnál, a szalagkorlátra festett kék jelnél a korlátot átlépve, levághatjuk az utat. Meredekebb,de rövidebb! Innen kb 10 perc és fenn vagyunk a 709 méteren álló Vajda Péter kilátónál, mellette a gömb tetejű objektum, egy radar:
Radar leírása

Padok, asztalok találhatók a kilátónál, arról pedig nagyon messzire ellátni. Távcsövet érdemes hozni, mert a nagy távolságban már szabad szemmel nem tudjuk kivenni a dolgokat. Megpihenve visszaindultam, egy darabig azon az úton, ahonnan jöttem. A szerpentines útról visszaértem az erdőbe, viszont itt kb 10-15 perc után egy tábla található nekünk balra, rajta "Gerencepuszta parkoló" felirattal (ahonnan indultam) és egy alatta levő fára pirossal a "Tanösvény" felirat van festve. Erre menjünk! Pár perc után meredekhez érünk, kidőlt fák közt, alatt tudunk leereszkedni... csak óvatosan! Kétoldalt sziklák magasodnak fölénk, szinte megjelenik Sobri Jóska bakonyi betyárkirály szellemképe, emlékeztetve, hogy az akkori elnyomók jussa egy irgalmatlan verés lehetett, amennyiben erre merészkedtek! Visszazökkenve a jelenbe, ereszkedünk lejjebb, idővel megszelídül a táj, és széles úton sétálunk vissza a parkolóba. Kétoldalt medvehagymamezők borítják a terepet, de annyi hogy szinte kaszálni lehetne, ebédemhez itt frissen fogyasztottam is. Több csoporttal találkoztam, akik szaporán szedték szatyrukat ezzel a finom és egészséges zöldséggel.
Összességében kb 4 óra alatt tettem meg ezt a körtúrát, barlangnézéssel együtt. Egy napot érdemes rászánni!
Meredek lépcsőn kezdődik az út



Az 1.es ponton vagyunk, s a 2-3-4-5 felé indulunk, a 8. után tovább a Kőris-hegyen a kilátó felé... Visszafelé pedig a 8. pont előtt van egy tábla, annál fordulunk le a tanösvényen, a 9. pont felé, erre ereszkedünk le, végig egészen az 1.-kiindulópontunkig.

Gigantikus kőrisfák magasodnak fölénk.

Jobbra van az Odvaskő-barlang

Barlang felé lejtő köves terep...




Odvaskő-barlangjánál

Az útra visszatérve, a kőriserdőben folytattam utamat

Kiérve egy szerpentines útra, azon haladva felfelé, a második kanyarnál: Kék jel a szalagkorláton. Azt átlépve a fákon jelzett kék jel irányába tudunk rövidíteni. Rövidebb,de meredekebb az út!

Közel már a csúcs...

709 méteren, a Bakony legmagasabb pontján. Radarállomás. Jobbra van a kilátó 2 percnyire


Vajda Péter kilátó


A szerpentines útról az erdőbe visszatérve, 10-15 perc után balra lesz a tanösvény kezdete. Itt mentem vissza.

Kidőlt fák között...

...és alatt tudunk haladni.


Medvehagyma mindenfelé

A széles barátságos erdei út mindkét oldalán medvehagymamezők, amíg ellátni


És visszaérve a kiindulópontra, a parkolóba.